Loading...

Do jakich chorób może doprowadzić alkoholizm?

Do jakich chorób może doprowadzić alkoholizm

Alkoholizm poza swoim destrukcyjnym działaniem na psychikę człowieka, może również doprowadzić do różnego rodzaju chorób somatycznych. Alkohol w nadmiarze jest swego rodzaju trucizną, mającą negatywny wpływ na wszystkie układy w ciele człowieka.

Układ pokarmowy

Alkoholizm w największym stopniu wpływa negatywnie na układ pokarmowy człowieka. U osób nadmiernie spożywających napoje alkoholowe mogą wystąpić: biegunki, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby przyzębia, wzdęcia, zespół Mallory’ego-Weisa, żylaki, przewlekłe nudności. zapalenie trzustki, marskość wątroby.

Układ krwionnośny

Nadmierne spożywanie alkoholu może również doprowadzić do zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych i mineralnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobory w takiej sytuacji dotyczą przede wszystkim żelaza oraz kwasu foliowego. Niedostatek wymienionych substancji skutkować może wystąpieniem niedokrwistości zwanej również anemią.

Układ nerwowy

Spożywanie dużych ilości alkoholu wpływa na zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Skutkiem może być wystąpienie polineuropatii, skutkującej uszkodzeniem nerwów. Objawy występowania tego schorzenia, to zaburzenia czucia, odczuwanie ogromnego bólu, w rzadszych przypadkach niedowłady i różnego rodzaju porażenia. Ponadto alkohol może wpłynąć również na zaburzenia widzenia, a w gorszych przypadkach do ślepoty.

Układ sercowo-naczyniowy

Nadmierne spożywanie alkoholu grozi również różnymi problemami związanymi z funkcjonowaniem serca i naczyń krwionośnych. W wyniku nadużywania napojów alkoholowych może wystąpić: nadciśnienie tętnicze, jak i zaburzenia rytmu serca. Dochodzić może również do kardiomiopatii alkoholowej, która jest stanem, w którym serce powiększa swoje wymiary i staje się przez to niewydolne.

Alkoholizm negatywnie wpływa na występowanie różnego rodzaju chorób związanych z niektórymi układami organizmu człowieka. Dlatego też w momencie, kiedy zauważy się u siebie objawy alkoholizmu, to trzeba zacząć się leczyć. Pomóc w tym może terapia alkoholowa.

Terapie Tu i Teraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 4 =