Loading...

Czy uzależnienie od alkoholu może być dziedziczne?

Wiele osób z syndromem DDA (dorosłe dziecko alkoholika), w pewnym momencie swojego życia zaczyna zastanawiać się nad tym, czy uzależnienie od alkoholu jest dziedziczne. Tak naprawdę z naukowego punktu widzenia alkoholizm nie jest chorobą dziedziczną, co oczywiście nie oznacza, że potomkowie osoby uzależnionej również nie będą podzielać jego nałogu. Do uzależnienia od alkoholu przyczynia się naprawdę wiele czynników, ciężko przy tym stwierdzić, który z nich ma największy wpływ na wystąpienie choroby alkoholowej.

Choć uzależnienie od alkoholu nie jest uznawane za chorobę wrodzoną, to jednak istnieją pewne genetyczne predyspozycje, które co prawda nie gwarantują wystąpienia choroby alkoholowej, ale zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Poza tym istnieje jeszcze mnóstwo innych czynników społecznych, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby alkoholowej. Ogromny wpływ na to, czy dana osoba popadnie w alkoholizm czy też nie zależy między innymi od:

  • modelu rodziny, w jakim wychowana została dana osoba,
  • środowiska w jakim się ona obraca,
  • występowanie zaburzeń psychicznych,
  • umiejętności radzenia sobie z życiowymi problemami.

Według wyników często przeprowadzonych badań naukowych zauważono, że ludzie posiadają pewne geny, które w sposób bezpośredni czy pośredni wpływają na zwiększenie ryzyka rozwoju uzależnienia od alkoholu. Co ciekawe, w badaniach naukowych wyszło, że narodem najmniej podatnym na uzależnienie od alkoholu są Azjaci. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że u wielu przedstawicieli narodów azjatyckich wykryto specyficzny wariant genu, dzięki któremu w ich przypadku metabolizm alkoholu jest szybki.

Zmiany w genach bardzo często są przyczyną tego, czy w przypadku danej osoby picie alkoholu jest przyjemne czy też wywołuje u niej negatywne emocje. Nawet jeśli dana osoba ma predyspozycje genetyczne do choroby alkoholowej, wcale nie oznacza, że popadnie ona w ten rodzaj uzależnienia. W przypadku takiego ryzyka najważniejsza jest przede wszystkim kontrola ilości i częstotliwości spożywanego alkoholu. Dlaczego ludzie zastanawiają się nad genetycznymi predyspozycjami do alkoholizmu? Przede wszystkim dlatego, że zdają sobie sprawę z tego, że aby leczenie alkoholizmu było skuteczne, niezbędne jest poznanie przyczyny występowania tej choroby w danym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 12 =