Loading...

Alkoholizm i jego negatywne skutki na wydajność w pracy zawodowej

Każdego dnia miliony Polaków zajmują się wieloma obowiązkami, takimi jak na przykład ciężka praca lub zajęcia dodatkowe. Dla niektórych, alkohol jest produktem, który sprawia, że można poczuć się rozluźnionym oraz zrelaksowanym po całym dniu pracy. Może to jednak z czasem przemienić się w poważny problem.

Alkoholizm – choroba 21 wieku?

Kiedy pracownik w firmie cierpi na alkoholizm, wpływa to nie tylko na niego, ale również na otoczenie. Przeżywają to przede wszystkim jego współpracownicy, przełożeni, członkowie zespołu oraz szef. Skutki alkoholizmu są naprawdę bardzo widoczne. Mogą mieć one znaczący wpływ na wydajność w pracy zawodowej. Picie może prowadzić do różnego rodzaju wypadków w miejscu pracy, co z całą pewnością będzie niesamowicie przykre dla wszystkich osób, które pracują w danym miejscu. Według badań zawody, które są najbardziej dotknięte przez spożywanie alkoholu, to przede wszystkim: barman, operatorzy maszyn, dekarze, kucharze lub robotnicy budowlani. Osoby, które patrzą na osobę uzależnioną mogą być narażone na ogromny stres.

Jak wyleczyć się z alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu powinno przede wszystkim odbywać się za zgodą osoby chorej. Alkoholik może skorzystać z pomocy, takich miejsc, jak na przykład: Profesjonalny Ośrodek Terapii Uzależnień, Klubu Abstynenta lub Spotkań grupy AA. Osoba uzależniona powinna także umówić się na wizytę indywidualną z terapeutą. Na takiej wizycie opowie o swoich problemach, a także wyrazi chęć podjęcia leczenia. Z całą pewnością po rozmowie z terapeutą, chory poczuje się lepiej – przynajmniej pod względem psychicznym. Osoba uzależniona musi także poczuć ogromne wsparcie od swoich przyjaciół oraz od kolegów z pracy. Oprócz tego warto prowadzić aktywny tryb życia, ponieważ ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny. A są one hormonami, które dostarczają dużo szczęścia oraz radości.

Leczenie alkoholizmu może trwać nawet kilka miesięcy. Alkoholik po chorobie nadal może prowadzić normalne życie zawodowe i może wrócić do swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 2 =