Loading...

Alkoholizm: objawy, skutki, leczenie

Alkoholizm może dotknąć każdego. Wiek, płeć czy status społeczny nie mają na to większego wpływu. Często początkowe objawy są bagatelizowane, a osoba uzależniona długo może oszukiwać siebie i innych, że wszystko jest w porządku. Takie postępowanie nie tylko pogarsza sprawę, ale także może doprowadzić do tragedii.

Objawy

Uzależnienie od alkoholu na początku trudno zauważyć. Osoba uzależniona wmawia sobie, że pije na przykład tylko po to, żeby się zrelaksować lub ze względów towarzyskich. Maskuje problem, którego często nie dostrzegają jej bliscy.
W późniejszej fazie choroba alkoholowa zaczyna postępować i pojawiają się objawy, które trudno lekceważyć. Są to: głód alkoholowy (silna potrzeba sięgnięcia po alkohol), zespół abstynencyjny (objawy występujące w przypadku dłużej przerwy w piciu alkoholu; na przykład: wymioty, wzmożona potliwość, uczucie napięcia, drgawki), brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i dalsze picie mimo wiedzy o negatywnych konsekwencjach takiego postępowania.

Skutki

Alkoholizm niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Wpływa na zdrowie, życie towarzyskie i zawodowe. Uzależnienie od alkoholu może powodować uszkodzenie mózgu (problemy z pamięcią, koncentracją, otępienie), problemy z sercem (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca), zmiany w układzie pokarmowym (stany zapalne, uszkodzenie wątroby i trzustki). Wpływa także na psychikę – może prowadzić do depresji, urojeń i halucynacji.
Choroba alkoholowa to także problemy w sferze zawodowej. Powoduje coraz częstszą absencję, spadek wydajności, a ponadto zwiększa ryzyko wypadków w miejscu pracy. Wynika to z wcześniej wspomnianych dotkliwych konsekwencji dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Osoba uzależniona ma także gorsze kontakty ze współpracownikami, przełożonymi i negatywnie wpływa na swoje otoczenie.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces. Niezbędne jest uświadomienie sobie wagi problemu, podjęcie terapii i wypracowanie nowych, zdrowych nawyków. To niełatwe zadanie, które wymaga pomocy terapeuty, a czasem także wspomagania farmakologicznego. Negatywne skutki spożywania alkoholu sprawiają jednak, że to wysiłek, który trzeba podjąć.

Alkoholizm to trudny i dla wielu wstydliwy problem. Niszczy zdrowie, wpływa na relacje z innymi i karierę zawodową. Warto mieć odwagę, aby podjąć leczenie i zawalczyć o własne szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen + 15 =