Loading...

Wpływ alkoholizmu w rodzinie na rozwój nastolatka

Dorastanie w rodzinie, w której występuje problem alkoholowy nie jest łatwe i nie pozostaje bez wpływu na dzieci. DDA przez całe życie zmagają się ze skutkami wychowania w rodzinie dysfunkcyjnej. Jaki wpływ na rozwój nastolatka ma alkoholizm w rodzinie, i jak sobie z tym poradzić?

DDA – kto to jest?

Dorosłe Dzieci Alkoholików to ludzie wychowani w rodzinach, gdzie co najmniej jedna osoba była uzależniona od alkoholu. Takie dzieci starały się żyć tak, by nikt ich nie zauważał. Nie zaznały poczucia bezpieczeństwa, stałości, zrozumienia, a często troski i miłości. Żyjąc w stanie ciągłej gotowości nie umiały wykształcić w sobie cech, które pomogą w zbudowaniu trwałego, zdrowego związku z partnerem.

Jak zniknąć?

Dziecko, a następnie nastolatek z rodziny, gdzie panuje uzależnienie od alkoholu funkcjonuje według trzech zasad: „nic nie mówić”, „nic nie odczuwać”, „nikomu nie ufać”. Cała uwaga w rodzinie skierowana jest na alkoholika, dziecko nigdy nie ma czasu poczuć się dzieckiem. Bezradnym, zagubionym, domagającym się uwagi, opieki, i zainteresowania. Oczekiwania dziecka nigdy nie zostaną spełnione.

Dzieci alkoholików wiedzą, że nie mogą rzucać się w oczy, bardzo często przed całym światem muszą udawać, że wszystko jest w porządku. Dochodzą do przekonania, że skoro nie mogą ufać własnym rodzicom to nie mogą ufać nikomu.

DDA – cały czas w roli

Dzieci alkoholików przyjmują na siebie role, które starają się wypełniać. Dziecko może być „bohaterem”, który przyjmuje na siebie rolę rodzica. Zajmuje się rodziną, chroni, opiekuje się nimi, dba o wszystkich, tylko nie o siebie. Przeciwieństwem „bohatera” jest „kozioł ofiarny”, który rośnie w ogromnym poczuciu winy. To na nim rodzice odreagowują swoje emocje.

Kolejną rolą dzieci DDA jest „błazen”, „maskotka”. Takie dziecko czuje, że dobra atmosfera w domu zależy od niego. Wygłupia się, żartuje, śmieje się nawet, gdy jest to śmiech przez łzy. Inną formą zachowanie jest bycie”cieniem”. Takie dziecko jest niewidzialne, zachowuje się jakby go nie było. W dorosłym życiu taki człowiek nie będzie umiał wyrażać swoich potrzeb, będzie nieśmiały, wycofany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 4 =