Loading...

Skutki odstawienia alkoholu

Hazard, nadmierne kupowanie, kompulsywne jedzenie słodyczy – wszystko potrafi człowieka uzależnić. Nie ma chyba jednak bardziej szkodliwego przyzwyczajenia niż narkotyki czy alkohol. Oba uzależnienia są bardzo problematyczne, ponieważ prowadzą do utraty kontroli nad własnymi reakcjami i w konsekwencji – własnym życiem. Z alkoholizmu znacznie więcej osób wychodzi – oczywiście nie bez wielu skutków ubocznych.

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?

Z pewnością nie ma innej drogi do leczenia alkoholizmu niż terapia. Mogą to być spotkania grupowe tak zwanych Anonimowych Alkoholików, gdzie osoby chore spotykają się i opowiadają o swoich porażkach i sukcesach na drodze zwalczania uzależnienia od alkoholu. Jednak jest to forma otwarta. Zawsze po takim spotkaniu można iść znowu w tak zwane tango i skończyć pijanym. Znacznie skuteczniejszą formą terapii jest zamknięcie się w zakładzie leczenia uzależnień. Takie placówki uniemożliwiają picie podczas trwania terapii, Ma się spotkania z terapeutą, który krok po kroku tłumaczy skutki odstawienia alkoholu, przez jakie obecnie się przechodzi. Terapia ta zwana jest terapią 12 kroków.

Jakie skutki odczuwa się po odstawieniu alkoholu?

Początki walki z uzależnieniem bywają trudne. Może przyjść poczucie pustki, strachu. Organizm uzależniony domaga się swojego dopalacza. Potrafią pojawić się drgawki, drżenie rąk, suchość ust i przesuszenie gałek ocznych. Normalne są również omamy i napady agresji. Alkoholik rzuca się na szafki i przeszukuje je w celu znalezienia napitku. Oczywistym jest to, że jeśli znajdzie w zasięgu wzroku piwo czy wódkę, automatycznie się napije. Dlatego tak ważne jest odizolowanie się na czas odstawiania alkoholu od wszelkich pokus. Dobrze w tym czasie mieć przy sobie kogoś kto w nas wierzy i będzie nas wspierał w tej nierównej walce jaką jest uzależnienie od alkoholu. Późniejsze skutki są tylko radosne – człowiek znowu czuje kontrolę nad swoim życiem, jest pełen radości i wiary we własne siły. Warto podjąć tę walkę dla siebie i najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ten + 4 =