Loading...

Przyczyny uzależnień od alkoholu

Problem alkoholizmu jest w Polsce zakrojony na szeroką skalę, przez co bywa nawet nazywany schorzeniem społecznym. Mało kto nie zna kogoś, kto byłby uzależniony od alkoholu, mnóstwo polskich rodzin zmaga się z tym problemem, co roku też wiele osób umiera z powodu choroby alkoholowej. Czym jest to spowodowane?

Nałóg, w który łatwo wpaść

Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego i wiele jest przyczyn wspólnych wpadania we wszelkie uzależnienia. Jest to między innymi poszukiwanie ucieczki od problemów i od rzeczywistości, nieradzenie sobie z problemami i kompleksami, presja otoczenia czy chęć zaimponowania innym. W alkoholizm też wpaść tym łatwiej, że alkohol jest łatwo dostępny, o wiele bardziej niż narkotyki czy hazard, względnie niedrogi, a także jest społeczne przyzwolenie na jego spożywanie, w Polsce szczególnie. Jest to praktycznie element polskiej kultury i choć wydaje się, że nie ma w tym niczego szkodliwego, tak naprawdę granica jest cienka i częste spożywanie alkoholu z danych okazji czy przy okazji spotkań ze znajomymi może przerodzić się w nałóg. Wówczas dana osoba zaczyna z wolna przestawać radzić sobie bez procentów krążących w jej krwi.

Inne przyczyny

Alkohol ma w pewnym sensie pozytywny wpływ na organizm: rozluźnia, dodaje pewności siebie, sprawia, że wszystko wydaje się prostsze. Mając problemy, można szukać w nim ucieczki i łatwo się w tym zatracić. To właśnie stres i ucieczka od problemów są najczęstszą przyczyną wpadania w uzależnienie od napojów wyskokowych. Jeśli chodzi o przyczyny uzależnienia od alkoholu wśród młodzieży, jest to przede wszystkim chęć zaimponowania znajomym, na przykład w czasie imprez (ale nie tylko, młodzi ludzie piją przy przeróżnych okazjach i się tym chwalą) czy też brak asertywności i odwagi, by odmówić. W innych przypadkach zaś młodzi ludzie szukają w ten sposób ukojenia, ucieczki od problemów z rówieśnikami, rodzicami, w szkole czy związanych z zawodami miłosnymi.

Co więcej, przyczyną wpadnięcia w nałóg może być też choroba alkoholowa kogoś z bliskich. Wielu alkoholików wychowało się w rodzinie, w której rodzic także miał ten problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eighteen − ten =