Loading...

Skuteczna terapia alkoholowa – jej powodzenie zależy od Ciebie!

Alkoholizm to niezwykle poważna choroba – alkohol silnie uzależnia fizycznie i psychicznie, więc osoby, które dotknął ten problem, potrzebują specjalistycznego leczenia. Nie można oczekiwać, że problem ten minie sam, bardzo trudno jest też pokonać go samodzielnie, bez fachowej pomocy. Zdecydowanie jednak najważniejsze jest to, by alkoholik sam chciał się leczyć i wyjść z nałogu. Niestety, nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia.

Kluczowe nastawienie

W pokonaniu nałogu najważniejsza jest determinacja. Wiadomo, że nie będzie łatwo, w przypadku alkoholizmu zaś pokonanie nałogu może być jeszcze trudniejsze, ponieważ uzależnia on nie tylko psychicznie, ale też fizycznie, a także powszechne jest przyzwolenie na jego picie. Bez determinacji więc nic się nie zdziała, a krótkie okresy bez picia nie mają sensu, nie jest to bynajmniej dowód na wyjście z nałogu. Alkoholik musi przestać pić całkowicie i będzie musiał uważać na to już do końca życia, dlatego tak ważne jest, by znalazł w sobie motywację. Z tego powodu zaleca się, by nie kryć osoby pijącej, nie starać się niwelować skutków jej nałogu, a także nie pobłażać jej. Pijący często oszukują samych siebie – nie można utwierdzać ich w tym, że wszystko jest w porządku. Wręcz przeciwnie – chory musi uświadomić sobie pełnię swojej sytuacji, czasem nawet musi dotknąć dna, by dotarło do niego, w jakim punkcie się znalazł.
Oczywiście alkoholika można skierować na przymusowe leczenie alkoholizmu, ale działanie wbrew jego woli nic nie da. W dodatku pilnowanie takiej osoby mija się z celem, gdyż jeśli alkoholik zechce się napić, to zawsze znajdzie na to sposób.

Jak wytrwać w trzeźwości?

Podjęcie decyzji o leczeniu to kluczowa sprawa, ale to dopiero pierwszy krok na drodze wychodzenia z nałogu. Skuteczna terapia alkoholowa, prowadzona przez doświadczonego terapeutę, musi pomóc pacjentowi zbudować solidne podstawy przyszłego życia bez alkoholu, by jego determinacja nie osłabła. To między innymi dlatego tak ważne jest, by uzależnienie od alkoholu leczone było w dobrym ośrodku, na przykład prywatnym, w którym każdemu pacjentowi poświęca się wiele uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four × five =