Loading...

Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną?

Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia, które jest problemem nie tylko dla samego chorego, ale również dla jego bliskich. Alkoholizm jest obecnie jednym z największych problemów społecznych w kraju.

Świadomość społeczeństwa

Warto pamiętać, że uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego bez względu na wiek oraz klasę społeczną. Na uwagę zasługuje fakt, że coraz więcej kobiet oraz osób młodych sięga po alkohol. Jest to związane bezpośrednio z małym poziomem świadomości społecznej na temat substancji psychoaktywnych. Niestety młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakim jest alkohol. Jednocześnie jest on powszechnie dostępny niemal wszędzie, dlatego zakup nie stanowi żadnego problemu. Niektórzy ludzie posiadają predyspozycje genetyczne, ale bardzo ważne są również czynniki środowiskowe. To właśnie otoczenie ma największy wpływ na to, czy sięgamy po alkohol. Osoby, które nie są uzależnione, zazwyczaj nie mogą spożywać alkoholu następnego dnia po piciu. Budzi to u nich wstręt oraz odrazę, natomiast osoby uzależnione muszą to robić.

Choroba społeczna

Przynajmniej jedno lub dwa piwa, które sprawią, że alkoholik od razu poczuje się lepiej. W ten sposób człowiek wpada w ciągi alkoholowe, z których bardzo ciężko wyjść samemu. Z upływem lat osoba chora nabywa coraz większej tolerancji na alkohol. Z tego powodu musi spożywać go coraz więcej, a to powoduje jeszcze większą destrukcję organizmu. Utrata kontroli nad piciem oraz głód alkoholowy są charakterystycznymi objawami alkoholizmu. Skutki tej choroby niestety odbijają się na całym społeczeństwie. Nadużywanie alkoholu z reguły zmienia osobowość danej osoby i wywołuje w niej agresję. To prowadzi do przemocy fizycznej oraz psychicznej i problemów w rodzinie. To właśnie alkoholizm jest najczęstszą przyczyną rozpadu rodziny w Polsce. Większość pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie jest wydawana na alkohol. W ten sposób rozwija się bieda oraz patologia. Regularne stosowanie alkoholu przyczynia się również do powstania chorób serca oraz marskości wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × four =