Loading...

Czy alkohol naprawdę pomaga zasnąć?

Wiele osób cierpi na bezsenność. Niekoniecznie jednak leczą tę przypadłość za pomocą tabletek. Wybierają bowiem inny sposób. Jaki? Piją niewielkie ilości alkoholu. Dzięki niemu mogą faktycznie łatwiej usnąć, ale jednocześnie muszą sobie zdawać sprawę, że może on skrócić sen i wpłynąć na jego jakość. Jeszcze gorzej mają ludzie borykający się z przypadłością, jaką jest uzależnienie od alkoholu.

Jaki wpływ ma alkohol na sen?

Skutki alkoholu w postaci pogorszonego snu w drugiej połowie nocy są bardzo widoczne. Zwiększa się wtedy produkcja tak zwanej adenozyny, ale później szybko spada jej stężenie. Człowiek się budzi i już nie może zasnąć. Dlatego lepiej wspomóc się bardziej polecanymi metodami niż piciem wódki przed położeniem się do łóżka.

I co z tego, że osoba borykająca się z bezsennością szybko zamknie oczy i odda się w objęcia Morfeusza, skoro sam sen nie będzie dobry, długi, regenerujący oraz odpowiednio zrównoważony. Alkohol spowoduje, że zablokuje się faza REM, a w dzień nastąpią zaburzenia koncentracji, ból głowy itp. Nie ma mowy, że będzie się w pełni zrelaksowanym i wypoczętym.

Niestety, skutki alkoholu wypitego nawet w małych ilościach to także problemy z oddychaniem, obrzęk śluzówki i wreszcie głośne chrapanie. Co najgorsze, często pojawia się dodatkowo bezdech senny, który jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia.

Alkoholik i jego sen

Jeżeli chodzi o drzemkę pod wpływem wysokoprocentowych trunków, to sporo kobiet i mężczyzn cierpiących na uzależnienie od alkoholu, wybiera właśnie taką metodę radzenia sobie z zasypianiem. I nie jest to dobre rozwiązanie.

Szczególnie kiedy mowa o osobach, u których aktualnie, w wyniku chwilowego ograniczenia spożycia wódki, piwa czy wina, występuje zespół abstynencyjny. Alkoholik wybudza się wtedy w środku nocy – sen wolnofalowy jest wyraźnie płytszy i krótszy, ale za to przez halucynacje wzrasta ilość marzeń sennych. Niestety, powrót do częstszego picia, nie poprawi samej jakości snu, mimo że go wydłuży. Nadal będzie on zaburzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 1 =