Loading...

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Jako że od zarania dziejów alkohol towarzyszy ludzkości, można by stwierdzić, iż jest to trunek niemal tak stary jak świat. Niemniej jednak warto pamiętać, że choć wszystko jest dla ludzi, w tym przypadku może skończyć się popadnięciem w chorobę alkoholową. Granica pomiędzy okazjonalnym wypiciem trunku, a jego nadużywaniem jest niezwykle cienka i łatwa do przekroczenia.

Powolna choroba o początkowo prozaicznych objawach

Alkoholizm, chociaż uważany jest za potężne uzależnienie, stanowi przede wszystkim chorobę, którą można wyleczyć. Jest to niejednokrotnie długi proces okupiony walką z samym sobą, a późniejsza samokontrola trwa przez resztę życia. Powrócić do nałogu niezwykle prosto. Jednakże niestety popadanie w uzależnienie alkoholowe nie jest najczęściej zjawiskiem spektakularnym i następuje przez okres trwający wiele długich lat, podczas których nasilają się poszczególne objawy. Zanim one nastąpią, mówi się o wystąpieniu symptomów ostrzegawczych, jakie powinny zwiększyć ostrożność samego uzależnionego. Ostrzegawcze oznaki alkoholizmu to przede wszystkim regularne spożywanie napojów zawierających alkohol, szukanie okazji do wypicia czy picie alkoholu w celu polepszenia samopoczucia. Wyszczególnia się także inne, bardziej drastyczne symptomy, gdzie w przypadku ich wystąpienia można stwierdzić, że osoba uzależniona właśnie przekracza cienką granicę. Słynne wśród imprezowiczów hasło „klin klinem”, czyli leczenie objawów upicia kolejną dawką alkoholu bądź luki w pamięci i niemożność przypomnienia sobie wydarzeń mających miejsce w trakcie upojenia świadczą o narastającym problemie z sięganiem po procenty. Jednakże w przypadku utraty świadomości można śmiało mówić już nie o pierwszej, ale o drugiej fazie wpadania w uzależnienie alkoholowe, podczas gdy fachowcy wyróżniają 4 etapy choroby.

Symptomy uzależnienia od alkoholu

Pierwsze fizyczne objawy uzależnienia wyszczególnia się w kolejnej fazie choroby, zwanej krytyczną. Wtedy nałogowy alkoholik odczuwa oznaki głodu alkoholowego, kiedy z jakichś przyczyn zostaje odcięty od dostępu do procentów. Objawów wymienić można multum i należą do nich między innymi problemy żołądkowe (wymioty, biegunka), drżenie mięśni czy problemy ze snem. Dochodzi także do zmian w zachowaniu, które są widoczne znacznie bardziej niż wcześniej, ponieważ taka osoba nagle albo staje się apatyczna i otępiała, albo jest nazbyt nerwowa, a agresją reaguje w zasadzie na wszystko.

Nie można zapomnieć także o społecznych objawach, które przejawia uzależniony, gdyż są one równie istotne. Przede wszystkim chory zaniedbuje pozostałe elementy życia – rodzinę, przyjaciół, pracę. Na pierwszym miejscu stawia alkohol i cel, aby się napić. W związku z tym cały posiadany budżet zaczyna przeznaczać właśnie na zakup alkoholu.

Wraz ze wzrostem uzależnienia dochodzi do istotnych zmian, których alkoholik stara się nie zauważać. Przede wszystkim po trunek sięga już z samego rana, a co więcej coraz mniejsza ilość powoduje upojenie alkoholowe. Niestety we krwi chorego na tym etapie stale utrzymuje się wysoki poziom alkoholu, co z kolei wywołuje kolejne skutki.

Niestety im dłużej alkoholik trwa w swej chorobie, tym większe spustoszenie serwuje swojemu organizmowi, ale także psychice. Jeśli z własnej woli nie postanowi przerwać ciągu alkoholowego, wysoce prawdopodobnym końcem uzależnienia będzie śmierć w skutek przepicia oraz potężnego wyniszczenia organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eleven − four =