Loading...

Jak alkohol wpływa na wygląd?

Alkohol zdecydowanie jest dostępną i powszechnie stosowaną substancją psychoaktywną. Jest to używka, od której niezwykle łatwo można się uzależnić. Alkohol może przyczyniać się do przedawkowań, chorób i przemocy fizycznej. Pod jego wpływem dochodzi również do wielu przestępstw na tle rabunkowym i seksualnym. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są etapy alkoholizmu.

I faza alkoholizmu – wstępna

Pierwsza faza alkoholizmu to taka, która potrwać może nawet do kilku lat. Jest to tak zwane „picie towarzyskie”. Potencjalny alkoholik zaczyna szukać sytuacji do picia alkoholu, aby poprawić swoje samopoczucie. Bardzo często osoba pijąca nie jest świadoma, że zaczyna mieć problem z nadużywaniem substancji psychoaktywnej, jaką jest alkohol. Warto wspomnieć, że w I etapie alkoholizmu alkoholik prawdopodobnie nie poniesie żadnych skutków swego picia, ale z pewnością wzrośnie jego tolerancja i ochota na picie.

II faza alkoholizmu – ostrzegawcza

II faza alkoholizmu charakteryzuje się częstym szukaniem okazji do picia przez alkoholika – bardzo często narzuca on tempo picia lub nawet pije sam. Picie sprawia, że polepsza się samopoczucie osoby pijącej alkohol. Objawami w tej fazie mogą być: odczuwanie ulgi dzięki piciu, „urwany film” oraz próby ukrytego picia.

III faza alkoholizmu – krytyczna

III faza rozpoczyna się, kiedy alkoholik traci kontrolę nad piciem – wydłuża się czas picia i ilość wypijanego alkoholu. W fazie krytycznej osoba pijąca zaczyna zaniedbywać swój wygląd fizyczny – nie dba o siebie. Objawami tej fazy są: wyrzuty sumienia („kac moralny”), zaniedbywanie najbliższych, niedbałość w pracy, usprawiedliwianie picia oraz zaburzenia popędu seksualnego.

IV faza alkoholizmu – chroniczna

IV faza jest ostatnim etapem rozwoju uzależnienia od alkoholu. Po dłuższym czasie picia alkoholik zaczyna wyzbywać się jakichkolwiek wyrzutów sumienia czy zahamowań. Pije bardzo często nie robiąc sobie przerwy – co więcej, pierwszą dawkę alkoholu przyjmuje już rano. Objawami długoterminowego picia są zmiany w wyglądzie, poranne picie, spadek tolerancji na alkohol, rozpad rodziny, psychozy alkoholowe, choroby somatyczne czy po prostu wyczerpanie.

O fazach alkoholizmu można przeczytać również na stronie ośrodka terapii uzależnień Tu i Teraz https://www.alkoholizm.org.pl/kiedy-wpadasz-w-nalog-fazy-uzaleznienia-od-alkoholu/ . Należy pamiętać, że choroba alkoholowa ma nie tylko negatywny wpływ na wygląd i zdrowie uzależnionego, ale również na każdy aspekt jego życia. Dlatego tak ważne jest sięgnięcie po pomoc specjalistów, bez względu na to, na którym etapie uzależnienia jest osoba chora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 4 =