Loading...

Czy alkohol może wpływać negatywnie na sen?

Uzależnienie od alkoholu stanowi bardzo powszechny problem w większości krajów świata. Niestety Polska również posiada dość wysoki odsetek osób uzależnionych od tej używki, co w żaden sposób nie napawa optymizmem. W naszej kulturze spożywanie alkoholu postrzegane jest zazwyczaj jako towarzyski obyczaj, bez którego spotkania towarzyskie oraz wszelkie uroczystości tracą swój urok. Alkohol może poprawiać jakość spotkań towarzyskich oraz wprowadzać odpowiedni nastrój, jednak należy pamiętać, że należy używać go z głową i nawet spożywając alkohol w kontrolowanych warunkach, warto mieć na uwadze, że niesie on ze sobą mniej lub bardziej przykre konsekwencje. Jedną z nich jest występowanie problemów ze snem. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego alkohol może powodować zaburzenia snu.

Wpływ alkoholu na sen

Alkohol w niewielkich ilościach działa na organizm rozluźniająco, więc mogłoby się wydawać, że ma on korzystny wpływ na sen. Prawdą jest, że przyspiesza i ułatwia zasypianie, jednak w znacznym stopniu obniża on jakość snu. Zdrowy sen, niezakłócony żadnymi używkami opiera się na sprawnym przechodzeniu z fazy NREM do fazy REM. Podczas obu tych faz zachodzą procesy regeneracyjne w naszym organizmie. Alkohol powoduje zakłócenie obu faz snu, ze względu na substancję odpowiadającą za metabolizowanie alkoholu, którą jest aldehyd octowy. Prowadzi to do spłycenia snu lub wybudzania się kilkukrotnie w ciągu nocy, co w konsekwencji wiąże się z uczuciem zmęczenia i niewyspania po przebudzeniu.

Bezsenność po alkoholu

Bezsenność po alkoholu to problem, z którym najczęściej borykają się osoby spożywające alkohol w niekontrolowany sposób. Regularne zakłócanie cyklu snu prowadzi nie tylko do wybudzania się kilkukrotnie w ciągu nocy, ale także do problemów z zaśnięciem. Organizm, który nie jest w stanie sprawnie przechodzić z fazy NREM do fazy REM nie posiada zdolności do regeneracji podczas snu. Jeśli zaburzenia snu spowodowane alkoholem występują nagminnie, organizm traci zdolność do rozpoznawania kiedy należy mu się odpoczynek, co w konsekwencji prowadzi do bezsenności.

Więcej na temat związku bezsenności ze spożywaniem alkoholu przeczytasz na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/alkohol-a-sen-czyli-jak-alkohol-wplywa-na-nasz-sen/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twenty − six =