Loading...

Status społeczny, a uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo poważnym problemem w naszym społeczeństwie. Pomimo tego, że zwiększa się świadomość ludzi na temat choroby alkoholowej, liczba osób popadających w alkoholizm cały czas jest bardzo duża. Alkoholizm jest chorobą, której objawy są bardzo nieoczywiste. Osoba, która znajduje się w początkowej fazie uzależnienia zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy z występowania problemu. Jest to tzw. faza wstępna, która polega na okazjonalnym spożywaniu alkoholu i czerpaniu z tego satysfakcji. Fazą wstępną może być również codzienne spożywanie jednego piwa lub lampki wina po pracy, w celu zrelaksowania się. Wiele osób traktuje to jako nieszkodliwy nawyk, nie zdając sobie sprawy z tego, z czym naprawdę się to wiąże. Jak rozpoznać problem alkoholowy oraz w jaki sposób uzależnienie od alkoholu wpływa na status społeczny? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Uzależnienie od alkoholu a status społeczny

Alkohol jest używką, która w naszym społeczeństwie nie cieszy się szczególnie dużym napiętnowaniem. Można nawet stwierdzić, że wiele osób traktuje alkohol jako coś zupełnie normalnego i nieszkodliwego, przynajmniej w początkowej fazie uzależnienia.

Postrzeganie alkoholu oraz osoby uzależnionej przez społeczeństwo zmienia się dopiero w momencie, w którym osoba znajduje się w najcięższym stadium uzależnienia. Wówczas taka osoba postrzegana jest jako bezsilna, bezwartościowa i zdegenerowana.

Bezsilność wobec alkoholu – jak pokonać uzależnienie?

Uzależnienie to stan, w którym osoba kompulsywnie korzysta z jakiejś substancji, zdając sobie sprawę z negatywnych skutków jej działania. Alkohol jest substancją psychoaktywną, co oznacza, że jego spożywanie prowadzi do uzależnienia układu nerwowego. Po przejściu w ostrą fazę uzależnienia zaczynamy odczuwać bezsilność wobec alkoholu. Nienawidzimy go, a jednocześnie nie potrafimy przestać pić. Kluczem do poradzenia sobie z problemem alkoholowym jest uświadomienie sobie jak działa schemat uzależnienia od alkoholu oraz udanie się na terapię odwykową.

Więcej informacji na temat uzależnienia alkoholowego można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/przeszkody-na-drodze-do-podjecia-leczenia-alkoholizmu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + twelve =