Loading...

Jak pomóc osobie uzależnionej wyjść z nałogu?

Jak pomóc osobie uzależnionej

Wyjście z choroby alkoholowej nie jest tak proste, jak to się może na początku wydawać. Dlatego warto dowiedzieć się, jak pomóc osobie uzależnionej.

Skierowanie do specjalisty

Wiele osób zastanawia się, jak można pomóc osobie uzależnionej wyjść z nałogu. Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest skierowanie tej osoby do specjalisty, ponieważ nie jest w stanie sobie sama poradzić z chorobą alkoholową oraz wszystkimi jej negatywnymi skutkami. Pomoc dla osoby uzależnionej powinna być kompleksowa i składać się z kilku etapów. Leczenie alkoholizmu prywatnie bardzo często rozpoczyna się od detoksu. Dzięki niemu alkoholik łatwiej poradzi sobie z fizycznymi konsekwencjami picia, a także odstawienia alkoholu. W niektórych przypadkach niezbędna może być również terapia farmakologiczna.

Psychoterapia

Podczas wychodzenia z uzależnienia od alkoholu niezwykle istotna jest psychoterapia. Dzięki niej wyjście z nałogu stanie się łatwiejsze. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu bardzo skuteczna okazuje się terapia poznawczo-behawioralna. Podczas brania udziału w terapii alkoholik będzie mógł poznać mechanizmy rządzące osobami uzależnionymi, a także zwiększyć swoją świadomość na temat swojej choroby. Takie działania mogą sprawić, że osoba uzależniona zmieni stare wzorce oraz nawyki na nowe i poradzi sobie z problemem picia.

Terapia grupowa

W przypadku osób uzależnionych od alkoholu bardzo pomocna jest także terapia grupowa. Dzięki niej alkoholik uczy się zdrowych sposobów funkcjonowania w społeczeństwie. Może na przykład odbyć trening umiejętności społecznych oraz interpersonalnych. Istotna jest również nauka asertywności oraz umiejętność odmawiania alkoholu. W celu udzielenia pomocy osobie uzależnionej od alkoholu warto skorzystać z oferty prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, który oferuje specjalistyczne leczenie. W ramach niego realizowane są różne formy terapii, zarówno psychoterapia, jak i terapie grupowe. Dzięki kompleksowym działaniom pobyt w ośrodku gwarantuje dużą skuteczność leczenia oraz wyjście z problemów.

Aby dowiedzieć się więcej na temat alkoholizmu oraz jego wpływu na bliskich, warto odwiedzić stronę https://www.alkoholizm.org.pl/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 2 =