Loading...

Jak długo trwa terapia leczenie alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która rujnuje życie i zdrowie alkoholika i jego bliskich. Bliscy osób uzależnionych często szukają pomocy w ośrodku leczenia alkoholizmu, jednak bez olbrzymiej motywacji i woli ze strony uzależnionej osoby – leczenie nie przyniesie efektu. Co zrobić, aby wyjść z nałogu? Jak wygląda terapia? Odpowiedzi w artykule! 

Dlaczego alkohol uzależnia?

Alkohol jest substancją psychoaktywną, zatem silnie oddziałuje na mózg i układ nerwowy. Regularne picie alkoholu zaburza procesy w układzie nerwowym.

Skutki odstawienia alkoholu

Odstawienie alkoholu dla wielu alkoholików jest prawdziwą drogą przez mękę. Bóle głowy, wymioty, gorączka, drżenie kończyn, omamy, urojenia, nadmierne pocenie to syndromy nagłego odstawienia alkoholu. Objawy ustępują po kilku dniach, oczywiście o ile nie aplikujemy kolejnej dawki alkoholu. Wiele osób nie jest w stanie wytrzymać delirium i sięga po kieliszek, aby złagodzić objawy i znów poczuć się lepiej. Niestety, jest to droga donikąd, napędzająca uzależnienie i zatruwająca coraz mocniej organizm. Skutki odstawienia alkoholu można złagodzić, ale nie można ich całkowicie zlikwidować.

Wychodzenie z choroby

Przejście przez etap odstawienia alkoholu jest pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia. Po ustąpieniu syndromu odstawienia przychodzi czas na kolejne wyzwanie – jak nie wrócić do picia? Wiele osób decyduje się na leczenie alkoholizmu w profesjonalnym ośrodku, w którym doświadczeni terapeuci przeprowadzają uzależnioną osobę przez drogę do wyzwolenia. Ośrodek leczenia alkoholizmu to miejsce, w którym osoby uzależnione mogą uzyskać fachową pomoc. Warto jednak pamiętać, że choroba alkoholowa i jej leczenie związane są ściśle z motywacją osoby uzależnionej. Tylko silne postawienie wyjścia z nałogu, olbrzymia motywacja połączona z profesjonalną pomocą pomocą w ośrodku może zakończyć leczenie sukcesem. Wówczas możliwy staje się powrót do normalności i życie bez alkoholu. Warto zrobić to przede wszystkim dla siebie i dla swojej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − 7 =