Loading...

Jak wyjść ze współuzależnienia?

Współuzależnieniem, jest uzależnienie od partnera, który ma problem z alkoholem. Dotyczy ono dorosłej osoby, która weszła w relację i tworzy związek z alkoholikiem i ma szansę z niego wyjść, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Problem współuzależnienia, tak jak uzależnienie, rośnie powoli, a nadzieja na zmianę sytuacji powoli słabnie.

Jak osoby współuzależnione sobie radzą?

Osoba współuzależniona płaci ogromną cenę za relację z alkoholikiem, emocjonalną i zdrowotną. Żyje w permanentnym stresie i dużym napięciu, często kończy się to depresją, nerwicami, problemami ze zdrowiem. Dodatkowo osoba taka, zatraca się w życiu partnera, zapominając przy tym o swoich potrzebach, przyjemnościach, rozwoju czy relacjach z innymi.

Pomimo tego ciągłego skupienia na alkoholiku, współuzależniona osoba nie potrafi mu pomóc. Szanse na zmianę widzi ona jedynie w pijącym partnerze. Współuzależniona osoba stara się braniem odpowiedzialności i kontrolowaniem jego picia wyleczyć go z alkoholizmu. Osoba uzależniona, w takim przypadku nie jest w stanie skonfrontować się ze swoim alkoholizmem, za to otrzymuje bardzo dobre warunki by dalej pogrążać się w nałogu.

Jak wyjść ze współuzależnienia?

Pierwszy krok do wyjścia ze współuzależnienia, jest wtedy kiedy osoba zrozumie, że zmiany musi dokonać ona sama w sobie, a nie w partnerze. Nim do tego dojdzie, najczęściej występuje kilka faz m.in.:

  • zaprzeczenie,
  • organizowanie samoobrony,
  • chaos,
  • reorganizacja.

Osoba współuzależniona rzadko jest wstanie wyjść z współuzależnienia sama. Doskonałe efekty daje zaś psychoterapia, gdzie podczas spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą, osoba taka powoli wychodzi z toksycznej relacji.

Terapia jest skuteczna, ale nie jest łatwa, ponieważ osoby współuzależnione muszą zmienić całkowicie swoje myślenie. Są one uświadamiane, że całe skupienie, które było kierowanie na leczenie alkoholizmu partnera, może zostać przeniesione na nią samą i dzieci.
Dodatkowym dużym wsparciem dla osób współuzależnionych jest ruch samopomocowy Al-Anon, który zrzesza ludzi, których dotknął ten problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 1 =