Loading...

Alkoholizm i narkomania – z czego „łatwiej wyjść”?

Współczesny świat jest trawiony przez dwa ogromne problemy społeczne, a mianowicie problem alkoholizmu oraz narkomanii. Niestety coraz więcej młodych ludzi, zarówno tych z tak zwanego marginesu społecznego, jak również doskonale wykształconych i świetnie zarabiających, ma problem z rzuceniem alkoholu czy innych środków psychoaktywnych. Uzależnienie od alkoholu i narkotyków to bardzo poważna choroba, której pokonanie to prawdziwa walka z własnymi słabościami.

Uzależnienie od narkotyków i alkoholu – jak to się leczy?

Leczenie uzależnień nie to nie jest tylko i wyłącznie kwestia silnej woli. Warto wyjaśnić to już na samym początku, gdyż sporo osób sądzi, że przy odrobinie wytrzymałości i cierpliwości, uda im się dzień po dniu rezygnować z picia lub zażywania narkotyków. Niestety w przypadku uzależnienia problemem jest zarówno uzależnienie psychiczne (tak zwany przymus picia i ciągłe koncentrowanie myślenie wokół alkoholu lub narkotyków), jak również uzależnienie fizyczne (dosłownie potrzeba wprowadzenia do organizmu kolejnej porcji substancji psychosomatycznej, ze względu na totalne rozregulowanie systemu nagrody w mózgu). Czy wszystko to można pokonać własnymi siłami i bez pomocy specjalisty? Niestety jest to praktycznie niemożliwe. To dlatego właśnie uzależnienie od alkoholu i narkotyków najlepiej zacząć leczyć w środku zamkniętym, gdzie pacjent będzie mógł przejść detoksykację pod okiem lekarzy specjalistów i personelu pielęgniarek.

Leczenie uzależnienia

Wychodzenie z każdego uzależnienia to proces długotrwały i tak naprawdę wieloetapowy. Rzucenie alkoholu lub narkotyków na 2 lub 3 dni to tak naprawdę dopiero początek bardzo wyboistego procesu, podczas którego noga może się powinąć jeszcze wiele razy. Do wyjścia z uzależnienia potrzebna jest zatem zarówno silna motywacja wewnętrzna, ogrom wsparcia ze strony rodziny i bliskich, pomoc lekarza psychiatry oraz pomoc psychoterapeuty, z którym będzie się w regularnym kontakcie. Najlepiej regularnie rozpocząć psychoterapię grupową oraz psychoterapię indywidualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 15 =