Loading...

Co odbiera nam alkoholizm? Skutki uzależnienia

Alkoholizm to poważna choroba dotykająca wielu osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jakie niesie ze sobą skutki?

Alkoholizm może wpływać negatywnie na organizmu alkoholika, ale również skutki alkoholizmu odczuwa jego otoczenie, w tym bliskie mu osoby. Wobec tego uzależnienie od alkoholu może nieść ze sobą konsekwencje zarówno na płaszczyźnie zdrowotnej, jak i społecznej.

Zdrowotne skutki alkoholizmu

Zdrowotne skutki alkoholizmu zauważyć można już w bardzo krótkim czasie po rozpoczęciu uzależnienia. Im trwa ono dłużej, tym są one bardziej rozległe. Wśród głównych konsekwencji nadużywania alkoholu dla organizmu osoby uzależnionej, należy wskazać na:

  • stany zapalne układu pokarmowego, a także refluks, stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, zapalenia trzustki, w tym też zwiększone ryzyko nowotworów narządów układu pokarmowego
  • drgawki i napady drgawkowe
  • neuropatia wzrokowa – uszkodzenie narządu wzroku
  • schorzenia układu sercowo-naczyniowego – nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, kardiomiopatia alkoholowa
  • problemy z zasypianiem
  • otępienie – coraz większa niewydolność na płaszczyźnie intelektualnej
  • zaburzenia świadomości, halucynacje, paranoja
  • obniżona wydolność seksualna, impotencja, niepłodność

Powyższe skutki alkoholizmu chory zauważyć może na etapie picia, ale również po jego zakończeniu, w tym jako część tak zwanego zespołu abstynencyjnego, a także podczas odwyku alkoholowego.

Społeczne skutki alkoholizmu

Warto jednak wskazać, że alkoholizm nie tylko niesie ze sobą skutki zdrowotne dla osoby uzależnionej, ale również powodować może szeroko rozumiane skutki społeczne.

Społeczne skutki alkoholizmu dotykają głównie najbliższych – to rodzina alkoholika, jego przyjaciele, znajomi, ale również osoby w pracy czy nawet osoby postronne.

Jednym z najgroźniejszych skutków jest w tym przypadku współuzależnienie, którego doświadczać może rodzina alkoholika. Pojawiać mogą się także zanik poczucia bliskości, coraz większe nieporozumienia, kłótnie.

Alkoholizm posiada również skutki dla życia zawodowego osoby uzależnionej – może powodować pogorszenie jakości pracy, a nawet prowadzić do jej utraty. W tym kontekście należy też wspomnieć o finansowych konsekwencjach nadużywania alkoholu, które mogą prowadzić do powstania długów. Uzależnione osoby są także bardziej skłonne do wchodzenia w konflikty z prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 7 =