Loading...

Przyczyny i skutki alkoholizmu. O czym warto wiedzieć?

Alkoholizm to tak naprawdę składowa wielu nawarstwiających się na siebie przyczyn, więc nałogowe picie alkoholu nie zależy jedynie od jednego czynnika.

Przyczyny alkoholizmu

Alkoholizm to w dużej mierze wina uwarunkowań społecznych i pedagogicznych. Dziecko, które dorasta w patologicznej rodzinie i w którego otoczeniu jest nieustannie alkohol, prawdopodobnie wyrośnie na degenerata i pijaka, bo ono nie zna innego życia. Wśród przyczyn uzależnienia od alkoholu wymienia się też czynniki medyczne i genetyczne. Człowiekowi, który regularnie nadużywa napojów wysokoprocentowych- wydaje się, że łagodzą one u niego stres, ból i napięcie nerwowe.

Jednak jest to mylne wrażenie. Alkohol co najwyżej na chwilę go rozluźni, lecz nie sprawi, że wszystkie problemy znikną. Co do genetycznych skłonności to nałogowe pijaństwo nie jest zapisane we krwi. Prowadzą raczej do niego uwarunkowania środowiskowe wraz z olbrzymią presją ze strony rówieśników. Do alkoholizmu popycha również niezaradność życiowa, bo to jedyny sposób na skuteczne odstresowanie się i zapomnienie o wszystkich kłopotach egzystencjalnych.

Skutki alkoholizmu

Alkoholizm ojca, matki lub obojga wpływa na to, że dziecko z patologicznej rodziny jest niedożywione, zaniedbane higienicznie, gorzej się uczy. Poza tym jest wycofane emocjonalnie, zamknięte, nieufne oraz skłonne do agresji- gdy nie umie sobie z czymś dać radę. Poza tym ma objawy depresji i nie widzi perspektyw na przyszłość.

Przez kolegów jest oceniane jako gorsze i mniej inteligentne. Co najsmutniejsze ta opinia ciągnie się za nim przez długi czas. Chociaż samo zupełnie nie zawiniło,to jego przekleństwem jest fakt, że dorasta w otoczeniu rodziców alkoholików. Są oni postrzegani przez resztę społeczeństwa jako jednostki niepełnowartościowe, wręcz szkodliwe.

Leczenie alkoholizmu

W przypadku osób silnie uzależnionych najlepszy jest pobyt w zamkniętym ośrodku odwykowym. Tam zostanie przeprowadzony nie tylko detoks fizyczny, ale wielogodzinne sesje z terapeutą. Alkoholizm bowiem to także choroba duszy. Zatem schorzenie to powinno się leczyć dwutorowo, by uzależniony wiedział, jak oprzeć się pokusie. To ważne, by umiał odrzucić alkohol w sytuacjach stresowych, gdyż to pierwszy krok do prawdziwej wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − 5 =