Loading...

Uzależnienie od alkoholu – jak zmienia się życie bliskich alkoholika?

Alkoholizm zmienia życie całej rodziny. Partner oraz dzieci bardzo mocno odczuwają trudy życia z alkoholikiem. Na każdego ma to inny wpływ i każdy z członków rodziny inaczej reaguje. Jak życie rodziny zmienia się, gdy w domu pojawia się problem alkoholowy?

Partner – pomogę ci

Partnerzy alkoholików bardzo często borykają się z prostowaniem problemów, które powstają przez działania alkoholika. Opuszczanie pracy, pożyczanie pieniędzy od rodziny oraz znajomych, ujarzmianie gniewu alkoholika oraz ochrona dzieci to problemy, z którymi dzień w dzień musi mierzyć się partner alkoholika.

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która również dotyka partnera alkoholika. Współuzależniona osoba bardzo często bierze na siebie obowiązek troski o alkoholika. Codzienność z alkoholikiem to ciągły stres, obawa oraz próby załagodzenia nastrojów chorego.

Osoba współuzależniona całe swoje życie koncentruje na alkoholiku. Traci znajomych, kontakt z rodziną, a w konsekwencji traci swoja odrębność i prawo do własnego życia.

Dziecko w domu alkoholika

Uzależnienie od alkoholu członka rodziny ma również ogromny wpływ na dzieci. Dzieci w akcie samoobrony przyjmuje na siebie różne role, które mają mu pomóc uporać się z trudną sytuacją.

Dziecko, które przyjmuje rolę bohatera stara się ochronić matkę przed atakami złości alkoholika, czy też troszczy się o młodsze rodzeństwo. Całe jego życie opiera się na koncentracji na innych. Jest pomocny, uczynny. Takie dziecko troszczy się o wszystkich zapominając o sobie.

Błazen zawsze będzie troszczył się o dobry nastrój w domu. Śmiech przez łzy jest codziennością dla takiego dziecka. Takie dziecko nie zwraca uwagi na swój humor, troszczy się o dobry humor alkoholika.

Kozioł ofiarny bierze winę na siebie. Czuje, że to ono jest wszystkiemu winne. Bardzo często dzieci o takim typie osobowości w wieku nastu lat zaczynają się buntować na zasadzie „To ja wam wszystkim pokażę!”.

Cień to dziecko, które jest niewidoczne. Wycofane, niepewne siebie dziecko zawsze jest gdzieś z tyłu, na końcu, niewidoczne. Życie „cienia” bardzo często toczy się w jego wnętrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × 2 =